2022 Sosyal Medya Trendleri 

2021 yılında 3.7 milyar sosyal medya kullanıcısı vardı. Her gün Facebook, Twitter, Instagram, Pintreset Youtube, Linkedn gibi sosyal medya platformlarına yeni kullanıcılar eklenmekte. Her platform kullanıcısına eşsiz bir deneyim yaşatmak için algoritmasını geliştirmekte ve uygulamasına yeni özellikler getirmektedir. Yazımızda bu platformlarla ilgili olarak 2022’de bakış açımızda nelerin gözden geçirilmesi gerektiğine değindik. Sizi yazımıza alalım


1- Her Sosyal Medya Platformunda Olmak ya da Olmamak

Boşuna zaman alan sosyal medya platformlarını kapatıp, kitlenizle ve pazarlama taktiklerinizle uyumlu sosyal medya platformlarına yatırım yapmalısınız. Unutmayın her sosyal medya platformunda olmak zorunda değilsiniz. Bunun için yatırım getirinizi (ROI) iyi ölçmeli ve yatırımınızı etkin kanallara yönlendirmelisiniz.


2- Pinterest’in Kullanım Alanı Genişliyor

Pinterest uzun bir zamandır B2C pazarlama yapanlar için uygun bir kanal olarak düşünüldü. Oysa B2B pazarlama yapanlar için de Pinterest ideal bir kanaldır. GE, Microsoft, Econsultancy gibi uluslararası birçok firma dijital pazarlama kanalı olarak Pinteres’i kullanmaktadır.


3- Kullanıcıların Aynı Zamanda Müşteriniz Olması Gerekmez

Sosyal medya platformlarında sürdürülebilir bir strateji için en önemli adım sosyal erişimdir. Eriştiğiniz kişiler sizden mal veya hizmet almayabilir, ancak ilgi çekici paylaşımınızı yeniden paylaşarak daha çok insana ulaştırabilirler. Bu da sosyal medya bilinirliğinize ve SEO gelişimine katkıda bulunur.


4- Sadece Hafta İçi Paylaşımlarına Odaklanmak

Her ne kadar hafta içi öğle ve özellikle akşam saatleri paylaşım verimli zaman aralıkları olsa da hafta sonları paylaşımlarını da önemsemelisiniz. Unutmayın hedef kitlenizi iyi tanımalı ve söz konusu platformda hangi saat aralıklarında kullandığını iyi bilmelisiniz. Bunun en iyi yollarından biri de hafta sonu sponsorlu reklam paylaşımı yapmaktır. Farklı günleri ve saat aralıklarını hedef kitleniz özelinde test etmelisiniz. Kim bilir işiniz için en uygun paylaşım günü hafta sonu olabilir.


5- Aile ve Arkadaş Üyelerinin Gönderilerinizi Beğenmesi Doğru Bir Analiz Yapmanızı Engeller


Aile ve arkadaş üyelerinizi sizi takip etmesi veya gönderinizi beğenmesi için motive etmek yerine hiç tanımadığınız ancak hedef kitleniz olarak tanımladığınız kullanıcıları motive etmelisiniz. Facebook ve diğer sosyal medya platformlarının algoritması hassastır. Gönderinizin ve hatta hesabınızın gerçekten hedef kitlenizi etkileyip etkilemediğini görmek için çevrenizden iyilik beklemeyin.


6- Hızlı Cevap Her Zaman İyi bir Etki Bırakmaz

Kullanıcılar günümüzde sosyal medya üzerinden markalarla hızlıca iletişim kurabilmektedir. Markalar da müşterilerini ya da potansiyel müşterilerini kaybetmemek adına hızlı cevaplar vermektedir. Peki bu ne kadar etkilidir? Kullanıcılar sunduğunuz ürününüz veya hizmetinizle ilgili yaşadıkları sorunlara her ne kadar hızlı bir yanıt bekleseler de etraflıca düşünülüp, çözüme kavuşmamış her hızlı cevap bir hayal kırıklığıdır. Hızlı bir cevap her zaman müşterisine “bu kadar hızlı çözüldü mü ? sanmam “ kuşkusunu da yaşatır. Oysa sorunun değerlendirilmesi ve çözümüyle birlikte iletilmesi daha etkilidir. Soruna çözümünüz hazır değilse cevabınızın hızlı olması hayal kırıklığı yaratır. Cevaplarınızın düşünülmüş ve planlanmış çözümler içerdiğinden emin olun


7- Sosyal Medya Sadece Etkileşim İçin Değildir

Sosyal medya platformları kullanıcıların markalar ve hizmetleriyle sadece etkileşim kurdukları yer değil, etkilenip müşteriye dönüştükleri yerdir aynı zamanda. Aşağıdaki istatistiklere gelin bir bakalım:


  • Sosyal medya kullanıcıların % 34 ü markalar ve hizmetleri hakkında bilgi sahibi olurlar

  • Pazarlama uzmanlarının % 70’i Facebook ads kullanır. 2021 yılının 3. Çeyreğinde 10 milyon aktif Facebook reklamcısı vardı.

  • İnsanların % 83’ü yeni ürün ve hizmetleri keşfetmek için Instagram kullanmakta olup, % 87’si ürün veya hizmeti gördükten sonra spesifik bir eylemde (satın alma gibi) bulunmaktadır.

  • Kullanıcıların %64 ü markaların müşteri ilişkilerini aramak yerine sosyal medya üzerinden mesaj göndermektedirler.

  • Z kuşağının %43 ü sosyal medya üzerinden alışveriş yapmaktadırlar.

  • İnsanların %79 u kullanıcının ürettiği içerikten etkilenerek satın alım yapmaktadırlar.


8- Ürün ve Hizmetleriniz Dışında Paylaşım Yapmak

Markanızın özelliklerini, karakterini destekleyecek bir gönderi paylaşmak sizde endişe uyandırmasın. Ciddi bir marka olabilirsiniz o zaman bu ciddiyetinizi destekleyecek bir paylaşım her zaman marka imajınıza bir yatırımdır.


9- Sosyal Medyada Yeni Olmak Dezavantaj Mıdır?

Sosyal medya algoritması geçen sürede kendisini süreli yenilemekte ve geliştirmektedir. Deneyim her ne kadar önemli bir kriter gibi görünse de sosyal medya trendlerini takip etme, yaratıcı olmak ve analitik düşünebilmek bu işin gerekliliklerindendir.


10- Sosyal Medyayı yalnızca Z Kuşağı Kullanmıyor ?

2020 yılında Linkedn kullanıcılarının % 40’ı 46-55 yaş aralığındaydı.

Facebook kullanıcılarının %55’i 35 yaşının üzerindeydi. Instagram kullanıcılarının çoğu 18-45 yaş aralığındadır.


11- Snapchat ve TikTok’ın Gücünü Azımsama

Özellikle Z kuşağı arasında popülaritesini sürdüren Snapchat ve Tiktok kullanıcılarına eğlenceli bir kapı aralamaktadır. Birçok marka iletişim stratejilerini bu kanallardan da yürütmektedir. Ancak başta belirttiğimiz gibi hedef kitleniz ve yatırım getiriniz olumlu bir eğrideyse değerlendirilmesi gereken platformlardır.


12- Sosyal Medyada Var Olabilmek için Yeterli içeriğe Sahip miyim ?

Daha fazla içerik daha fazla etkileşim şansı getirir mi? Bir ölçüde evet ama artı içeriğin niceliğinden öte niteliğine bakar oldu kullanıcılar. İyi sonuçlar getiren gönderilerinizi revize edip yeniden paylaşmayı deneyin. Nitelikli bir içeriği birden fazla paylaşıp etkileşim şansınızı arttırabilirsiniz. Hem daha önce denenmiştir.


13- Eski Sosyal Medya Stratejisini Yenisiyle Değiştir

Sosyal medya uygulamaları her geçen gün uygulamasına yeni özellikler ekliyor. Buna en iyi örneklerden biri Instagram’ın Reels videolarıdır. Algoritması sadece ünlü videoları değil ünlü olmayan videoları da öne çıkarmak üzerine ayarlanmıştır. Eğer yeni kullanıcılara ulaşma istiyorsanız şansınız keşfet sayfasına düşmekten daha yükse. Yapmanız gereken yeniliklere açı olup stratejinizi revize etmekten geçiyor.